W ostatnim kwartale ubiegłego roku funkcjonariusze służby celno-skarbowej udaremnili kilka prób przemytu rzeczy i zwierząt chronionych konwencją CITES. To m.in. żywa papuga, czy produkty ze skór zwierząt chronionych konwencją waszyngtońską.
Konwencja CITES to dokument chroniący dziko żyjące rośliny i zwierzęta, poprzez m.in. kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi, a także podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat wpływu człowieka na dziko żyjące gatunki fauny i flory.
– Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – informuje Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej.
W ostatnim kwartale 2024 roku funkcjonariusze w województwie lubelskim udaremnili kilka przemytów.
Przez przejście graniczne w Hrebennem próbowano przewieźć pijawki oraz żywą papugę. W jednym z kontrolowanych autokarów, jedna z pasażerek z Ukrainy ukryła w swoim bagażu 400 sztuk pijawek lekarskich.
Natomiast podróżujący mitsubishi 41-latek przewoził amazonkę niebieskoczelną – papugę objętą kontrolą konwencji CITES.
Pewna Ukrainka także próbowała przewieźć kilka ramek z umieszczonymi w nich homarem, motylami i skorpionem, kilkanaście kartoników z przytwierdzonymi szkieletami ptaków i żab oraz muszle i skamieniałe koralowce. Wśród zabezpieczonych okazów znajdowało się kilka podlegających ochronie – skorpion, koralowce i skrzydelnik olbrzymi.
Natomiast na granicy w Dołhobyczowie udaremniono przewóz spreparowanych zwierząt. Mężczyzna wyjeżdżający z Polski próbował przewieźć spreparowanego krokodyla, spreparowaną głowę krokodyla i dwa krokodyle zęby.
Specjalnych zezwoleń na przewóz potrzebują także odzież i galanteria wykonana ze skór zwierząt zagrożonych wyginięciem. Funkcjonariusze z Hrebenne i Dołhobyczowa w ostatnim kwartale zatrzymali kurtkę uszytą ze skóry pytona, dwie pary butów i dwa paski. Paski wykonane były ze skóry pytona, natomiast zrobione ze skóry bydlęcej obuwie posiadało wstawki ze skór pytona i … rekina.
– W ubiegłym roku funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej w wyniku 69 ujawnień zabezpieczyli blisko 10 tys. okazów CITES. Zdecydowana większość to różnego rodzaju maści, kremy i tabletki zawierające w swoim składzie ekstrakty z gatunków chronionych oraz odzież i obuwie ze skór zwierząt zagrożonych wyginięciem. Wśród żywych zwierząt w 2024 roku lubelscy funkcjonariusze zabezpieczyli papugi, pijawki i żółwia – podsumowuje Deruś.